22 ŞUBAT 2017

ŞİRAN’DA DOĞALGAZA BİR ADIM DAHA

İlçemize  verilecek olan doğalgaz için acele kamulaştırma kararı çıkarıldı.
Resmi Gazete'nin bugün ki sayısında yayımlanan karara göre Kelkit ilçesinden Şiran ilçesine kadar olan alanda daha hızlı çalışma yapılabilmesi için BOTAŞ tarafından acele kamulaştırma kararı çıkarıldı.
Daha önce çeşitli alternatifler üzerinde projelendirilen fakat ekonomik olmadığı için vazgeçilen çalışma için 24,62 kilometrelik doğalgaz boru hattı döşenmesine karar verildi.
Bu amaçlar işlerin hızla yürütülmesi için Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırma işlemleri başlarken, çalışma kapsamında hat üzerine denk gelen taşınmazlar ile proje kapsamında inşa edilecek sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları, anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazların Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından acele kamulaştırılması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın teklifi üzerine kararlaştırıldı.
Daha önce Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamada, doğalgazın ulaşmadığı yerleşim birimi kalmayacağı Gümüşhane’nin Kelkit ve Şiran ilçelerine de 2017 yılı içerisinde doğalgazın verileceği belirtilmişti.
Belediye Başkanımız  Yavuz Altıparmak, ilçemizin  doğalgaza kavuşması için büyük çaba harcadıkları, bu nedenle 10 bine yakın abone imzası topladıklarını hatırlatarak, “Resmi Gazete’de yayımlanan karar bizim için çok sevindirici oldu. Bir süredir bu iş için ciddi mesai harcıyorduk. Emeği geçen herkese ilçemiz adına teşekkür ediyorum. Her şeyden önce daha temiz bir Şiran, hava kirliliği olmayan bir Şiran olacağımız için bizlerin çalışma azmini daha da artıracaktır. Başta hemşerimiz Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Enerji Bakanı Berat Albayrak olmak üzere tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.